



















Amewi C3 WRC Radio-Controlled (RC) model Rally car Electric engine 1:14
- Διαθεσιμότητα: Διαθέσιμο από 10 έως 30 ημέρες
- Κατασκευαστής: No name
- Κωδικός: WLONONWCRRC28
- Βάρος(kg): 1.30kg
- Διαστάσεις Συσκευασίας: 25.00cm x 25.00cm x 25.00cm
- EAN: 4262408975137
231,79€
Χωρίς ΦΠΑ: 186,93€
ΤΗΛ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ 210-3003451
100 % Ασφάλεια αγορών
Θα παραλάβεις σίγουρα την παραγγελία σου. Διαφορετικά, σου επιστρέφουμε τα χρήματά σου.
| ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ | |
| Batteries required | Yes |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Battery life | 15 min |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Battery voltage (transmitter) | 1.5 V |
| Built-in servo | Yes |
| Channels quantity | 4 channels |
| Charger | Yes |
| Charging time | 2 h |
| Clearance | 1.2 cm |
| Compatible battery sizes | AA |
| Construction type | Ready-to-Run (RTR) |
| Difficulty level | Beginner |
| Drive type | 4-wheel drive (4WD) |
| Electronic speed control (ESC) | Yes |
| Electronic speed control (ESC) type | Brushless |
| Engine type | Electric engine |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Front wheels diameter | 5.5 cm |
| Guarantee | G024M |
| Height | 125 mm |
| Housing colour | Black Red White |
| Housing material | Aluminium Plastic Metal |
| Length | 330 mm |
| Light effects | Yes |
| Manual | Yes |
| Manual languages | English German |
| Maximum operating distance | 150 m |
| Maximum speed | 45 km/h |
| Motor type | Brushless |
| Number of batteries (transmitter) | 2 |
| Number of battery cells | 2 |
| Number of motors | 1 |
| Number of servos | 1 |
| Original brand name | Citro n |
| Original model name | C3 WRC |
| Package depth | 360 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 170 mm |
| Product type | Rally car |
| Protection features | Dirt resistant Moisture resistant |
| Quantity | 1 |
| Rear wheels diameter | 5.5 cm |
| Recommended age (min) | 14 yr(s) |
| Scale | 1:14 |
| Servo weight | 17 g |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Weight | 1.33 kg |
| Wheelbase | 19 cm |
| Width | 155 mm |
