













QNAP TS-253E NAS Tower Intel Celeron J6412 8 GB 0 TB QNAP QTS Black
- Διαθεσιμότητα: Από 4 έως 6 Εργάσιμες
- Κατασκευαστής: QNAP
- Κωδικός: NASQNANAS0287
- Βάρος(kg): 2.51kg
- Διαστάσεις Συσκευασίας: 27.00cm x 24.00cm x 20.00cm
- EAN: 4711103082171
861,38€
Χωρίς ΦΠΑ: 694,66€
ΤΗΛ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ 210-3003451
100 % Ασφάλεια αγορών
Θα παραλάβεις σίγουρα την παραγγελία σου. Διαφορετικά, σου επιστρέφουμε τα χρήματά σου.
| ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Backup button | Yes |
| Backup features | USB drive Cloud iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Browser supported | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| Built-in FTP server | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC LAN (RJ-45) |
| Chassis type | Tower |
| Concurrent connections | 1500 |
| Cooling type | Active |
| Depth | 220.5 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| DHCP server | Yes |
| Disk roaming | Yes |
| Disk scan | Yes |
| Drive bay locking | Yes |
| Drive tray key included | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s 100 1000 Mbit/s 10 |
| External power adapter | Yes |
| Fan diameter | 7 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Flash memory | 4000 MB |
| Guarantee | F036M |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| Height | 169.2 mm |
| Hot spare | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | No |
| Internal memory | 8 GB |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Status Power USB HDD LAN |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 14.04 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Management protocols | SNMP V2/V3 |
| Maximum RAM supported | 8 GB |
| Multilingual support | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| Number of power supply units | 1 |
| Number of screws | 16 |
| Number of storage drives supported | 2 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On/off switch | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Operating system version | 5.0.1 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 C |
| Package depth | 205 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.57 kg |
| Package width | 275 mm |
| Password authentication | Yes |
| Power cables quantity | 1 |
| Power consumption (sleep) | 20.943 W |
| Power consumption (typical) | 24.238 W |
| Power supply location | External |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Processor cache | 1.5 MB |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | J6412 |
| Processor threads | 4 |
| Product colour | Black |
| RAID levels | JBOD 0 1 |
| RAID rebuild | Yes |
| RAID support | Yes |
| Reset button | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Security algorithms | SNMPv3 SSH SNMPv2 HTTPS FIPS 140-2 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2 Windows Server 2012 R2 Windows Server 2016 Windows Server 2012 Windows Server 2019 |
| Share folder | 512 |
| Share folder access right management | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5 M.2 3.5" |
| Storage drives installed | No |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 C |
| Supported file systems | ext3 NTFS FAT32 ext4 HFS+ exFAT |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| System log | Yes |
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Type | NAS |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB copy function | Yes |
| USB port | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Warnings | Do not dispose of the device in the regular rubbish bin. The product requires special disposal. Avoid contact with liquids. Do not dismantle the appliance yourself. |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight | 1.28 kg |
| Width | 102 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Windows 8 Windows 11 Windows 7 |
