























WD My Book WDBBGB0080HBK - 8TB - USB 3
- Διαθεσιμότητα: Διαθέσιμο από 10 έως 30 ημέρες
- Κατασκευαστής: WD
- Κωδικός: WLONONWCRDOS3
- Βάρος(kg): 1.37kg
- Διαστάσεις Συσκευασίας: 9.50cm x 23.00cm x 20.80cm
- EAN: 718037850696
341,51€
Χωρίς ΦΠΑ: 275,41€
ΤΗΛ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ 210-3003451
100 % Ασφάλεια αγορών
Θα παραλάβεις σίγουρα την παραγγελία σου. Διαφορετικά, σου επιστρέφουμε τα χρήματά σου.
| ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ | |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Bundled software | WD Backup, WD Security, WD Drive Utilities |
| Bus powered | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | USB |
| Depth | 139.3 mm |
| External power adapter | Yes |
| File format system | exFAT |
| Guarantee | G024M |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| HDD capacity | 8 TB |
| HDD size | 3.5" |
| Height | 170.6 mm |
| Interface | Serial ATA III |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra Mac OS X 10.9 Mavericks Mac OS X 10.11 El Capitan Mac OS X 10.10 Yosemite |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Package depth | 209 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package width | 234 mm |
| Password protection | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Thunderbolt technology | No |
| Type | HDD |
| USB connector | Micro-USB B |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s 480 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| User guide | Yes |
| Warnings | Avoid contact with water and moisture. The product contains electronic components that may be hazardous to the environment. Do not dispose of in normal waste. Do not open the drive enclosure or attempt to repair it yourself. |
| Weight | 960 g |
| Wi-Fi | No |
| Width | 49 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Home Windows 7 Starter x64 Windows 8 Pro x64 Windows 8.1 Pro Windows 10 Pro Windows 7 Home Premium Windows 7 Starter Windows 7 Home Basic Windows 7 Ultimate Windows 10 Education x64 Windows 8.1 Enterprise x64 Windows 8.1 Pro x64 Windows 8.1 x64 |
