







LG BP55EB40 optical disc drive Blu-Ray RW Black
- Διαθεσιμότητα: Διαθέσιμο από 10 έως 30 ημέρες
- Κατασκευαστής: LG
- Κωδικός: WLONONWCRCGR8
- Βάρος(kg): 0.39kg
- Διαστάσεις Συσκευασίας: 17.00cm x 18.50cm x 4.00cm
- EAN: 8809484672558
223,04€
Χωρίς ΦΠΑ: 179,87€
ΤΗΛ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ 210-3003451
100 % Ασφάλεια αγορών
Θα παραλάβεις σίγουρα την παραγγελία σου. Διαφορετικά, σου επιστρέφουμε τα χρήματά σου.
| ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ | |
| BD-R Dual Layer read speed | 6x |
| BD-R Dual Layer write speed | 6x |
| BD-R read speed | 6x |
| BD-R write speed | 6x |
| BD-RE Dual Layer read speed | 6x |
| BD-RE Dual Layer write speed | 2x |
| BD-RE read speed | 6x |
| BD-RE write speed | 2x |
| BD-ROM average random access time | 250 ms |
| BD-ROM read speed | 6x |
| Bundled software | Blu-ray Drive Install Disc for Windows, Power DVD, Power 2 Go, Power Producer, Media Espresso |
| Cables included | USB |
| Card reader integrated | No |
| CD read speed | 24x |
| CD rewrite speed | 16x |
| CD write speed | 24x |
| CD-R read speed | 24x |
| CD-R write speed | 24x |
| CD-ROM drive average random access time | 200 ms |
| CD-ROM read speed | 24x |
| CD-RW read speed | 24x |
| CD-RW write speed | 16x |
| Certification | CE, Safety UL, C-UL, T V, SEMKO, Laser Safety, EMC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Depth | 156 mm |
| Disc loading type | Tray |
| Disc types supported | CD-ROM DVD-ROM BD-ROM DVD+R DL DVD DVD+R BD-R CD-R BD CD-RW CD-DA DVD-RAM BD-RE BD-RE DL DVD+RW DVD-RW CD |
| Disc-at-once (DAO) | Yes |
| Drive device, buffer size | 4 MB |
| DVD drive average random access time | 200 ms |
| DVD+R Double Layer read speed | 8x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6x |
| DVD+R read speed | 8x |
| DVD+R write speed | 8x |
| DVD+RW read speed | 8x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| DVD-R Double Layer read speed | 8x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6x |
| DVD-R read speed | 8x |
| DVD-R write speed | 8x |
| DVD-RAM access time | 230 ms |
| DVD-RAM read speed | 5x |
| DVD-RAM write speed | 5x |
| DVD-ROM read speed | 8x |
| DVD-ROM transfer rate (sustained mode) | 11.08 MB/s |
| DVD-RW read speed | 8x |
| DVD-RW write speed | 6x |
| Guarantee | F024M |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Height | 14.6 mm |
| Interface | USB 2.0 & eSATA |
| Internal | No |
| Layer Jump Recording | Yes |
| Manual | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 0% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 C |
| Optical drive type | Blu-Ray RW |
| Packet writing | Yes |
| Product colour | Black |
| Purpose | Desktop/Laptop |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Random write | Yes |
| Read speed | 26.97 MB/s |
| Sequential writing | Yes |
| Session-at-once (SAO) | Yes |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 0% |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 C |
| Track-at-once (TAO) | Yes |
| Weight | 270 g |
| Width | 144 mm |
| Windows operating systems supported | Windows Vista Business x64 Windows XP Professional Windows XP Professional x64 Windows Vista Business Windows 8.1 Windows Vista Ultimate Windows 7 Ultimate x64 Windows 7 Home Premium Windows 7 Starter Windows Vista Home Basic x64 Windows 7 Professional x6 |
