







GIGABYTE B760 GAMING X GEN5 Motherboard - Supports 14th Gen. Intel Core CPUs, 8+1+1 phases VRM, up to 5600MHz DDR5, 3xPCIe 4.0 M.2, 2.5 GbE LAN, USB 3.2 Gen 2
- Διαθεσιμότητα: Από 4 έως 6 Εργάσιμες
- Κατασκευαστής: Gigabyte
- Κωδικός: PLYGIG1700085
- Βάρος(kg): 1.55kg
- Διαστάσεις Συσκευασίας: 8.80cm x 27.40cm x 33.70cm
- EAN: 4719331872120
162,73€
Χωρίς ΦΠΑ: 131,23€
ΤΗΛ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ 210-3003451
100 % Ασφάλεια αγορών
Θα παραλάβεις σίγουρα την παραγγελία σου. Διαφορετικά, σου επιστρέφουμε τα χρήματά σου.
| ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ | |
| 12V power connector | Yes |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 1st M.2 largest key size | 22110 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 22110 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 22110 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Compatible processor series | Intel Core i3 12th Gen Intel Core i7 12th Gen Intel Core i5 14th Gen Intel Core i9 13th Gen Intel Core i3 14th Gen Intel Pentium Intel Core i3 13th Gen Intel Core i7 13th Gen Intel Core i5 13th Gen Intel Core i9 12th Gen Intel Core i5 12th Gen Intel Core |
| CPU fan connector | Yes |
| Depth | 244 mm |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| Guarantee | G036M |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Maximum internal memory per slot | 64 GB |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Motherboard chipset | Intel B760 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | ATX |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| Number of CPU fan connectors | 2 |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 1 |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| Number of memory slots | 4 |
| Number of RGB LED pin headers | 4 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of storage drives supported | 7 |
| Number of water pump connectors | 2 |
| PC health monitoring | Water cooling Temperature Voltage Fan |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Power source type | ATX |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 1700 |
| RAID levels | 10 0 5 1 |
| RAID support | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Supported memory clock speed (max) | 7600 MHz |
| Supported memory clock speeds | 6800 6000 7600 7400 6600 7000 6400 MHz 5800 5400 6200 4000 4800 MHz 5600 7200 5200 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| TPM connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Width | 305 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 Windows 11 x64 |
