







GIGABYTE B650 AORUS ELITE AX ICE Motherboard - Supports AMD Ryzen 9000 CPUs, 12+2+2 Phases Digital VRM, up to 8000MHz DDR5 (OC), 1xPCIe 5.0 + 2xPCIe 4.0 M.2, Wi-Fi 6E, 2.5GbE LAN, USB 3.2 Gen 2x2
- Διαθεσιμότητα: Από 4 έως 6 Εργάσιμες
- Κατασκευαστής: Gigabyte
- Κωδικός: PLYGIGAM50017
- Βάρος(kg): 1.99kg
- Διαστάσεις Συσκευασίας: 27.40cm x 34.20cm x 8.40cm
- EAN: 4719331859374
293,99€
Χωρίς ΦΠΑ: 237,09€
ΤΗΛ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ 210-3003451
100 % Ασφάλεια αγορών
Θα παραλάβεις σίγουρα την παραγγελία σου. Διαφορετικά, σου επιστρέφουμε τα χρήματά σου.
| ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ | |
| 12V power connector | Yes |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 1st M.2 largest key size | 25110 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 25110 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 25110 |
| Antenna included | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Batteries included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Battery type | CR2032 |
| Battery weight | 3 g |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bundled software | Norton Internet Security (OEM version) LAN bandwidth management software |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series AMD Ryzen 9000 Series AMD Ryzen 8000 Series |
| Cooling type | Passive |
| Country of origin | China |
| CPU fan connector | Yes |
| Depth | 244 mm |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| DirectX version | 12.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| Guarantee | G036M |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 35 mm |
| LAN controller | Realtek RTL8125 |
| Line-in | Yes |
| Lithium weight per battery | 0.07 g |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Maximum internal memory per slot | 64 GB |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | AMD B650 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | ATX |
| Number of battery cells | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| Number of CPU fan connectors | 2 |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 1 |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| Number of memory slots | 4 |
| Number of RGB LED pin headers | 4 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of storage drives supported | 7 |
| Number of water pump connectors | 2 |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 2.33 kg |
| Package width | 335 mm |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PC health monitoring | Fan Water cooling Voltage Temperature |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| Power source type | ATX |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Product colour | White |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| RAID levels | 0 10 1 |
| RAID support | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Screws included | Yes |
| Supported memory clock speed (max) | 8000 MHz |
| Supported memory clock speeds | 6400 MHz 4400 6000 7600 7800 6600 8000 MHz 6200 6666 5200 7000 4800 MHz 6800 5600 7200 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| TPM connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 1 |
| Warnings | Dispose of in accordance with local regulations for electronic waste. Avoid contact with liquids to prevent electronic damage. Do not disassemble to avoid damage to internal components and loss of warranty. |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a Wi-Fi 6 (802.11ax) 802.11b Wi-Fi 5 (802.11ac) 802.11g Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 305 mm |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 Windows 10 x64 |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852CE |
