
Intel Core Ultra 5 250KF Plus processor with 18 cores
- Διαθεσιμότητα: Από 4 έως 6 Εργάσιμες
- Κατασκευαστής: Intel
- Κωδικός: PROINTCI50295
- Βάρος(kg): 0.09kg
- Διαστάσεις Συσκευασίας: 4.40cm x 10.00cm x 11.50cm
- EAN: 5032037284745
289,31€
Χωρίς ΦΠΑ: 233,32€
ΤΗΛ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ 210-3003451
100 % Ασφάλεια αγορών
Θα παραλάβεις σίγουρα την παραγγελία σου. Διαφορετικά, σου επιστρέφουμε τα χρήματά σου.
| ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ | |
| AI software frameworks supported by CPU | WebNN OpenVINO DirectML ONNX RT Windows ML |
| AI software frameworks supported by NPU | WebNN ONNX RT DirectML Windows ML OpenVINO |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| ECC | No |
| Efficient cores | 12 |
| Efficient-core base frequency | 3.3 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 4.6 GHz |
| Embedded options available | No |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Graphics output | n/a |
| Guarantee | G036M |
| Idle States | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel® Active Management Technology (Intel® AMT) | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Intel® One-Click Recovery | No |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | No |
| Intel® Remote Platform Erase (RPE) | No |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® Stable IT Platform Program (SIPP) | No |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | Yes |
| Intel® Thread Director | Yes |
| Intel® Threat Detection Technology (TDT) | Yes |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | No |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp | No |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| L2 cache | 30720 KB |
| Launch date | Q1'26 |
| Market segment | Desktop |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| Maximum turbo power | 159 W |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| On-board graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| PCI Express slots version | 5.0 4.0 |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core base frequency | 4.2 GHz |
| Performance-core boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor ARK ID | 245689 |
| Processor base power | 125 W |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Arrow Lake |
| Processor cores | 18 |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 250KF Plus |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Processor socket | FCLGA1851 |
| Processor threads | 18 |
| Scalability | 1S |
| Sparsity support | Yes |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | SSE4.2 SSE4.1 AVX 2.0 |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2020A |
| Total processor performance up to | 22 TOPs |
| Use conditions | PC/Client/Tablet |
| Windows Studio effects support | Yes |
