





AMD Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition processor 4.3 GHz 192 MB L3 Box
- Διαθεσιμότητα: Από 4 έως 6 Εργάσιμες
- Κατασκευαστής: AMD
- Κωδικός: PROAMDRYZ0364
- Βάρος(kg): 0.09kg
- Διαστάσεις Συσκευασίας: 12.50cm x 3.50cm x 12.50cm
- EAN: 730143318327
1.133,63€
Χωρίς ΦΠΑ: 914,22€
ΤΗΛ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ 210-3003451
100 % Ασφάλεια αγορών
Θα παραλάβεις σίγουρα την παραγγελία σου. Διαφορετικά, σου επιστρέφουμε τα χρήματά σου.
| ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ | |
| Compatible chipsets | AMD B840 AMD X870 AMD X670 AMD B650E AMD B650 AMD X870E AMD A620 AMD X670E AMD B850 |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Cooler included | No |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| ECC | Yes |
| Guarantee | G036M |
| Market segment | Desktop |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 5600 3600 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Processor base frequency | 4.3 GHz |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Processor cache | 192 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor codename | Granite Ridge AM5 |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | AMD Ryzen 9 |
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 9950X3D2 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor threads | 32 |
| Supported instruction sets | SSE4.1 SSE2 AVX SSSE3 SSE4.2 AES AVX-512 SSE3 SSE AVX 2.0 FMA3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| USB ports quantity | 5 |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
