

















Amewi MD500 Radio-Controlled (RC) model Helicopter Electric engine
- Διαθεσιμότητα: Διαθέσιμο από 10 έως 30 ημέρες
- Κατασκευαστής: No name
- Κωδικός: WLONONWCRPWJL
- Βάρος(kg): 1.30kg
- Διαστάσεις Συσκευασίας: 25.00cm x 25.00cm x 25.00cm
- EAN: 4262500340109
152,10€
Χωρίς ΦΠΑ: 122,66€
ΤΗΛ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ 210-3003451
100 % Ασφάλεια αγορών
Θα παραλάβεις σίγουρα την παραγγελία σου. Διαφορετικά, σου επιστρέφουμε τα χρήματά σου.
| ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ | |
| Auto takeoff function | Yes |
| Batteries required | Yes |
| Battery capacity | 350 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Battery voltage (transmitter) | 1.5 V |
| Built-in servo | Yes |
| Cables included | USB |
| Channels quantity | 4 channels |
| Charging time | 1 h |
| Compatible battery sizes | AA |
| Construction type | Ready-to-fly (RTF) |
| Difficulty level | Beginner |
| Engine type | Electric engine |
| Flight time | 12 min |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Guarantee | G024M |
| Height | 92 mm |
| Housing colour | Grey Red |
| Housing material | Plastic |
| Length | 238 mm |
| Light effects | Yes |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Motor type | Brushed |
| Number of batteries (transmitter) | 4 |
| Number of battery cells | 2 |
| Number of motors | 2 |
| Number of rotors | 2 rotors |
| Number of servos | 3 |
| Package depth | 360 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 230 mm |
| Product type | Helicopter |
| Quantity | 1 |
| Recommended age (min) | 14 yr(s) |
| Rotor blades material | Nylon |
| Rotor diameter | 25.6 cm |
| Servo weight | 2 g |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Weight | 90 g |
