





























Canon EOS RP MILC Body 26.2 MP CMOS 6240 x 4160 pixels Black
- Διαθεσιμότητα: Διαθέσιμο από 10 έως 30 ημέρες
- Κατασκευαστής: Canon
- Κωδικός: WLONONWCRACN1
- Βάρος(kg): 1.25kg
- Διαστάσεις Συσκευασίας: 28.00cm x 15.00cm x 22.00cm
- EAN: 4549292132151
907,80€
Χωρίς ΦΠΑ: 732,09€
ΤΗΛ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ 210-3003451
100 % Ασφάλεια αγορών
Θα παραλάβεις σίγουρα την παραγγελία σου. Διαφορετικά, σου επιστρέφουμε τα χρήματά σου.
| ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ | |
| AC adapter included | Yes |
| Aperture priority AE | Yes |
| Audio system | stereo |
| Auto exposure | Yes |
| Auto Exposure (AE) lock | Yes |
| Auto Focus (AF) lock | Yes |
| Auto Focus (AF) object detection | Face |
| Auto Focus (AF) points | 4779 |
| Auto Focus (AF) points selection | Manual Auto |
| Auto focusing (AF) modes | Single Auto Focus Contrast Detection Auto Focus Multi Point Auto Focus |
| Batteries | LP-E17 |
| Batteries included | Yes |
| Battery capacity | 1040 mAh |
| Battery charger included | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Battery life (CIPA standard) | 250 shots |
| Battery pack | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Bluetooth | Yes |
| Brightness adjustment | Yes |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Camera file system | Raw |
| Camera flash included | Yes |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera type | MILC Body |
| Compatible memory cards | SDXC SDHC |
| Connection to PC | Yes |
| Contrast adjustment | Yes |
| Depth | 70 mm |
| Digital zoom | 10x |
| Dimensions (WxDxH) | 133 x 85 x 70 mm |
| Display | LCD |
| Display brightness control | Yes |
| Display diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display diagonal (metric) | 7.5 cm |
| Display resolution | 1040000 dot |
| Display tilting | Yes |
| Dustproof | Yes |
| Face tracking | Yes |
| Fastest camera shutter speed | 1/4000 s |
| Field of view | 100% |
| Flash exposure compensation | Yes |
| Flash exposure correction | 3EV (1/2 1/3 EV step) |
| Flash exposure lock | Yes |
| Flash modes | Auto Flash on Manual Flash off Slave Red-eye reduction High-speed synchronization Second curtain synchro Normal |
| Flip-out screen | Yes |
| Focal length range | 1 mm |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| Guarantee | G024M |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI | Yes |
| Height | 85 mm |
| Histogram | Yes |
| Image formats supported | JPEG, Raw |
| Image processor | DIGIC 8 |
| Image sensor size (W x H) | 35.9 x 24 mm |
| Image stabilizer | Yes |
| ISO sensitivity | 100 40000 |
| ISO sensitivity (max) | 40000 |
| ISO sensitivity (min) | 100 |
| Lens cap included | Yes |
| Light exposure control | Program AE |
| Light exposure correction | 3EV (1/2EV 1/3EV step) |
| Light exposure modes | Shutter priority AE Auto Manual Aperture priority AE |
| Light metering | Centre-weighted Evaluative (Multi-pattern) Highlight-weighted Spot |
| Live view | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Magnification | 0.7x |
| Material | Fiberglass Polycarbonate (PC) |
| Maximum image resolution | 6240 x 4160 pixels |
| Maximum operating temperature range (T-T) | 0 - 40 C |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Megapixel (approx.) | 26.2 MP |
| Memory slots | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Motion JPEG frame rate | 60 fps |
| Multi-shot | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Neck strap included | Yes |
| Number of batteries supported | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Number of measurement zones | 384 |
| On Screen Display (OSD) languages | Ukrainian Finnish English Norwegian Spanish Danish Japanese Czech German Italian Dutch Swedish Turkish Thai Traditional Chinese Korean Greek Simplified Chinese Hungarian Croatian BEL |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 C |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 151 mm |
| Package weight | 1.22 kg |
| Package width | 282 mm |
| Photo effects | Black&White Grey Neutral Vivid |
| PictBridge | Yes |
| Playback zoom (max) | 10x |
| Power cord included | Yes |
| Pre-flash | Yes |
| Product colour | Black |
| Rechargeable battery | Yes |
| Recommended humidity operating range | 0 - 85% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 0 - 40 C |
| Resolution at capture speed | 3840x2160@25fps |
| Scene modes | Night Sunset Twilight Night landscape Children Night portrait Close-up (macro) Sports Panorama |
| Self-timer delay | 10 s 2 |
| Sensor format | Full-frame |
| Sensor type | CMOS |
| Shoe mounting point | No |
| Shooting modes | Program Aperture priority Manual Shutter priority Auto |
| Shoulder strap | Yes |
| Shutter priority AE | Yes |
| Slowest camera shutter speed | 0.00025 s |
| Splash proof | Yes |
| Still image resolution(s) | 3:2 ratio (L, RAW, C-RAW) 6240x4160, (M1) 4160x2768, (S1) 3120x2080, (S2) 2400x1600 1.6x (crop) (L) 3888x2592, (S2) 2400x1600 4:3 ratio (L) 5536x4160, (M1) 3680x2768, (S1) 2768x2080, (S2) 2112x1600 16:9 ratio (L) 6240x3504, (M1) 4160x2336, (S1) 3120x1752, |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 C |
| Supplied battery type | LP-E17 |
| Supported aspect ratios | 4:3 2:3 16:9 1:1 3:4 3:2 |
| Total megapixels | 27.1 MP |
| Touchscreen | Yes |
| Tripod mounting supported | Yes |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB connector | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 7.5 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 7.5 W |
| USB version | 2.0 |
| User guide | Yes |
| Vari-angle LCD display | Yes |
| Video compression formats | MPEG4 |
| Video formats supported | MPEG4 |
| Video recording | Yes |
| Video recording time | 30 min |
| Video resolutions | 1280 x 720 3840 x 2160 1920 x 1080 |
| Viewfinder resolution (approx.) | 236000 pixels |
| Viewfinder screen size | 0.39" |
| Viewfinder type | Electronic |
| Weight | 440 g |
| Weight (including battery) | 485 g |
| White balance | Manual Flash Fluorescent Daylight Cloudy Tungsten Custom modes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) 802.11g 802.11b |
| Width | 132.5 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Windows 7 Windows 8.1 Windows 10 Pro Windows 10 x64 |
