











QNAP TS-264 NAS Tower Intel Celeron N5095 8 GB 0 TB QNAP QTS Black, Gold
- Διαθεσιμότητα: Από 4 έως 6 Εργάσιμες
- Κατασκευαστής: QNAP
- Κωδικός: NASQNANAS0301
- Βάρος(kg): 2.60kg
- Διαστάσεις Συσκευασίας: 20.30cm x 31.00cm x 27.50cm
- EAN: 4711103082331
695,86€
Χωρίς ΦΠΑ: 561,17€
ΤΗΛ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ 210-3003451
100 % Ασφάλεια αγορών
Θα παραλάβεις σίγουρα την παραγγελία σου. Διαφορετικά, σου επιστρέφουμε τα χρήματά σου.
| ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Backup features | USB drive iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Browser supported | Apple Safar, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| Built-in FTP server | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | LAN (RJ-45) AC |
| Chassis type | Tower |
| Concurrent connections | 1500 |
| Cooling type | Active |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Depth | 226 mm |
| Device class | Home & Home Office |
| DHCP server | Yes |
| Disk roaming | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s 1000 Mbit/s 100 10 |
| External power adapter | Yes |
| Fan diameter | 7 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Fibre Channel | Yes |
| Flash memory | 4000 MB |
| Guarantee | F036M |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 168 mm |
| Hot spare | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Idle States | Yes |
| Installed storage drive type | No |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | LAN USB Status Power HDD |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite Mac OS X 10.12 Sierra Mac OS X 10.14 Mojave Mac OS X 10.15 Catalina Mac OS X 11.0 Big Sur Mac OS X 10.11 El Capitan Mac OS X 12.0 Monterey Mac OS X 10.13 High Sierra Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Maximum RAM supported | 8 GB |
| Multilingual support | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| Number of screws | 12 |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Number of users | 4096 user(s) |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On/off switch | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating system installed | QNAP QTS |
| Operating system version | 5.0.1 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 C |
| Other operating systems supported | IBM AIX 7.1 IBM AIX 7.2 Solaris 11 SPARC Solaris 10 Solaris 10 SPARC Solaris 11 |
| Package depth | 278 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.68 kg |
| Package width | 313 mm |
| PCI Express x2 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Power cables quantity | 1 |
| Power consumption (sleep) | 18.288 W |
| Power consumption (typical) | 12.448 W |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 65 W |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | N5095 |
| Processor threads | 4 |
| Product colour | Gold Black |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 1 JBOD 0 |
| RAID rebuild | Yes |
| RAID support | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Reset button | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES FIPS 140-2 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012 Windows Server 2008 R2 Windows Server 2012 R2 Windows Server 2019 |
| Share folder | 512 |
| Share folder access right management | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Storage drive sizes supported | 3.5" 2.5 |
| Storage drives installed | No |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 C |
| Supported file systems | FAT32 ext4 HFS+ exFAT ext3 NTFS |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| System log | Yes |
| Total installed storage capacity | 0 TB |
| Type | NAS |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB copy function | Yes |
| USB port | Yes |
| Warnings | Do not dismantle the appliance yourself. Do not dispose of the device in the regular rubbish bin. The product requires special disposal. Avoid contact with liquids. |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight | 1.55 kg |
| Width | 105 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 8 Pro x64 Windows 8.1 Pro Windows 10 Home Windows 10 Enterprise Windows 8.1 Windows 10 Education x64 Windows 10 Home x64 Windows 8.1 Enterprise x64 Windows 8.1 Pro x64 Windows 8.1 x64 Windows 8 x64 Windows 10 Education Windows 10 Enterprise x64 Wi |
